Теми індивідуальних наукових досліджень кафедри
«Міжнародне право розвитку: теорія та практика» - к.ю.н., доцент, завідувач кафедри Братко Ірина Василівна
- Завершено тему індивідуального дослідження зав.каф. Братко І.В. «Міжнародне право розвитку: теорія та практика» у зв’язку з обранням спільної тематики дослідження кафедри (протокол № 14 від 15.11.2024 р.).
- Основні результати:
Проаналізовано поняття, сутність «м’якого права» та стандартів у міжнародному праві як компонент права міжнародного розвитку, визначено проблеми застосування та специфіку стандартів у сфері захисту прав людини. Зазначено, що складність застосування «м’якого права» та стандартів у регулюванні міжнародних відносин, полягає здебільшого в їхній правовій природі, а саме у тому, що вони мають рекомендаційний характер, але, не дивлячись на це, досить широко використовуються на практиці та підкріплюються зацікавленістю міжнародного співтовариства в їх застосуванні.
Охарактеризовано міжнародно-правові аспекти надання телекомунікаційної допомоги при надзвичайних ситуаціях як різновиду міжнародної технічної допомоги. Зазначено, що на основі міжнародно-правового механізму Конвенції Тампере було створено систему надання міжнародної телекомунікаційної допомоги у надзвичайних ситуаціях, що об’єднала державні установи, міжнародні організації, неурядові організації та недержавні утворення при здійсненні операцій у надзвичайних ситуаціях, спрямованих на пом’якшення стихійних лих та подолання їх наслідків.
Розглянуто питання ролі Ради з прав людини ООН у вирішені проблеми забезпечення сталого розвитку у контексті зміни клімату. Визначено особливості правозахисного інституційного механізму Ради з прав людини та досліджено особливості договірного механізму Ради при вирішенні проблем зміни клімату.
«Європейська політика сусідства в нових геополітичних умовах» - д.н. з держ. упр., професор, професор кафедри, Грицяк Ігоря Андрійович
-
Завершено тему індивідуального дослідження проф. Грицяка І.А. у зв’язку з обранням спільної тематики дослідження кафедри (протокол № 14 від 15.11.2024 р.).
- Основні результати:
Запропоновано реформування ООН на основі виступу Президента України В. Зеленського на засіданні Ради Безпеки ООН в Нью-Йорку, який зазначено, що можна сприймати як дорожню карту. Проаналізовано та виділено три кроки (етапи) руху за цією картою. Зокрема, йдеться про подолання вето 2/3 голосів. Другим кроком пропонується повна підзвітність Ради Безпеки ООН. Третій крок, полягає в попередженні нових агресій шляхом створення міжнародно-правових механізмів раннього реагування на агресивні дії будь якої країни із запровадженням дієвих санкцій.
Здійснено аналіз інституцій Європейського Союзу в забезпеченні євроінтеграції України, в тому числі таких як Рада Європи, Європейський суд з прав людини та інших, з точки зору їхньої діяльності у забезпеченні інтеграції країни в європейський простір та запропоновано посилити таку співпрацю.
«Розвиток нових галузей міжнародного права» - к.ю.н., с.н.с., доцент кафедри Ворошилова Інна Валеріївна
-
Завершено тему індивідуального дослідження доц. Ворошилової І.В. у зв’язку з відкриттям спільної кафедральної теми дослідження (протокол № 14 від 15.11.2024 р.).
- Основні результати:
Охарактеризовано український та міжнародний досвід щодо зміни свободи вираження думки та права на інформацію під час воєнного стану.
На основі проведеного дослідження досвіду мусульманських держав, з’ясовано механізм захисту прав дітей під час збройних конфліктів у практиці міжнародних організацій.